Apel "Kulturom do zajedništva"

Apel Kulturom do zajedništva

Na Bejahadu 2006 potpisan je Apel ‘’Kulturom do zajedništva’’, nadahnut svijetlim primjerima suživota Židova i Muslimana u raznim područjima Europe i u različitim razdobljima.

U povijesti Španjolske, Otomanskog Carstva pa i Bosne i Hercegovine toga doba, ostalo je zabilježeno da su islam i hebrejstvo živjeli jedni uz druge u skladu, čuvajući volju za dijalogom i suradnjom. Događaji na Bliskom Istoku, dugotrajni sukobi Izraela, arapskih zemalja i Palestinaca imaju za posljedicu konfrontaciju Židova i Muslimana i u drugim dijelovima svijeta. Da bi se ‘’nešto poduzelo, a ne samo znalo’’, Apel poziva na akciju: osmišljavanje i realizaciju zajedničkih projekata u kojima sudjeluju Židovi i Muslimani, umjetnici, književnici, mislioci, muzičari, jednom riječju kreativni ljudi u najširem smislu. Ti zajednički projekti trebaju pridonijeti smirivanju napetosti tamo gdje one postoje, uklanjanju predrasuda i eliminiranju neznanja te boljem međusobnom upoznavanju na prostoru Europe.

Na Bejahadu 2007 prezentirani su prvi projekti zamišljeni u Apelu "Kulturom do zajedništva". Publika je imala priliku vidjeti izložbu akademskih slikara Zlatka Boureka i Ismara Mujezinovića, te pratiti promociju knjige Tekst o tuđini Predraga Fincija koju je likovno opremio akademski slikar Mersad Berber, slušati predavanja "Pravednici među narodima" Miriam Aviezeri i osobne priče Sare Pećanac i Boika Korkuta koji dolaze iz sarajevskih obitelji Pravednika Hargada i Korkut te prisustvovati koncertu ‘Pjesme Jerusalema i Mediterana’ ensemblea Timne Brauer i Eliasa Meiria (Austrija) i Shir del Essalem Monia Ovadia (Italija).

Program "Kulturom do zajedništva" Bejahada 2008" počeo je predavanjem Predraga Fincija ‘’500 godina sefardske kulture u Bosni i Hercegovini’’. Akademski slikari Safet Zec i Toni Franović imali su zajedničku izložbu u galeriji ‘’Juraj Šporer’’  gdje je ostala kao dio ljetne kulturne ponude Opatije i nakon zatvaranja Bejahada. Ljubitelji muzike mogli su uživati u izvanrednom nastupu mješovitog zbora ‘’Braća Baruh’’ iz Beograda pod ravnanjem dirigenta Đorđa Stankovića, te muzičke grupe iz Istambula ‘’Los Pasaros Sefaradis’’ koja je odabranim repertoarom ispričala priču o životu i običajima istambulskih Sefarda koji su tamo došli nakon progona iz Španjolske.

Važan projekt programa "Kulturom do zajedništva" bila je višestruko nagrađivana drama ‘Ćeif’ Mirze Fehimovića u režiji Egona Savina i izvođenju Beogradskog dramskog pozorišta. Drama govori o povratnicima u Sarajevo, onima koji su ga napustili u ovom posljednjem ratu i o onima koji su ostali. Iako marginalan podatak, zanimljivo je reći da su Mirza Fehimović i Egon Savin vršnjaci, rođeni iste godine u Sarajevu.